Zajęcia w klasach mundurowych


Obóz sprawnościowo - naukowy klas mundurowych

alt

Po raz kolejny uczniowie  klas mundurowych, uczestniczyli w obozie sportowym na terenie Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej w Srebrnej Górze. W trakcie trwania obozu uczniowie brali udział w różnego rodzaj zajęciach sportowych, wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Przez tych pięciu dni mieli okazję strzelać z ASG, wiatrówki  w XVIII wiecznym forcie, ćwicząc zręczność i celność oka. Podczas zajęć wspinaczkowych zjeżdżać z 30 metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku, wspinać się na sztuczną ściankę, poznając wspinaczkowe ABC. Niewątpliwą atrakcją był zjazd "tyrolką" na długości 120 metrów, chodzenie nad ziemią na rozciągniętej linie "slack" oraz "zorbing" czyli toczenie się z góry w olbrzymiej napompowanej kuli. Młodzież miała również możliwość postawienia pierwszych kroków w jeździectwie konnym. Swoją kondycję fizyczną uczniowie mogli również ocenić w trakcie testu sprawnościowego. Dodatkową atrakcją i zarazem ważnym punktem obozu były zajęcia prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie Grzegorza Długaszewskiego i Piotra Majdańskiego dla uczniów klasy policyjnej. Natomiast dla klasy wojskowej zajęcia poprowadzili żołnierze z 31 Batalionu Radiotechnicznego Krzysztof Sosnowski, Tymon Urbański oraz systematycznie współpracujący z naszą szkołą Marek Parecki, którzy przygotowali i przeprowadzili w klasie wojskowej szereg zajęć dotyczących pracy żołnierzy. Na zakończenie obozu wręczono nagrody dla najlepszych drużyn obozowych w poszczególnych konkurencjach.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Katowicach

alt

4 marca 2015 r. reprezentacja klas policyjnych naszej szkoły w składzie st. kadeci: Bąba Katarzyna, Spólny Krystian, Zieliński Paweł oraz kadet Radziejewska Anna, brali udział w teście eliminacyjnym w Szkole Policji w Katowicach, który uprawnia do udziału w VII Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile w dniach 02 – 03.06.2015 r. Nasza reprezentacja jest jedną z wielu, która w Pile będzie walczyć o tytuł najlepszej w Polsce, a co za tym idzie o indeks do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Naszych kadetów do eliminacji kwalifikacyjnych przygotowywali: nasz nauczyciel Wiedzy o Policji por. Mariusz Moszyński, oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie: podkom. Jarek Zbozień i asp. Michał Chałupka. Po napisaniu testu uczniowie stwierdzili, że test był bardzo ciężki, a pytania zawarte w teście zamkniętym liczącym czterdzieści pytań obejmowały bardzo szeroki zakres wiedzy dotyczącej Policji, poprzez m.in. historię Policji, strukturę, czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czekamy na wyniki, które zostaną przesłane przez organizatora do naszej szkoły pod koniec marca.

alt


Zajęcia w Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie

alt

2 marca uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach na terenie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Kadeci pierwszego rocznika zapoznali się z funkcjonowaniem policji i pracą funkcjonariuszy. Mogli również zwiedzić budynek dzierżoniowskiej komendy i zobaczyć jak wygląda codzienna służba policjantów z różnych działów. Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się spotkanie z przewodnikiem psa policyjnego. Natomiast kadeci drugiego rocznika uczestniczyli w zajęciach na temat legitymowanie, zatrzymywania i przeszukiwania potencjalnego sprawcy zdarzenia.

alt

alt

alt


Wizyta w Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie

alt

W dniu 5 lutego 2015 r. uczniowie II klasy policyjnej mieli możliwość zapoznania się z organizacją i funkcjonowaniem Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie. Wizyta klasy mundurowej w tej placówce poszerzyła wiedzę uczniów na temat pracy ze skazanymi.

alt

alt


Wizyta w Jednostce Wojskowej 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu

alt

28 listopada uczniowie pierwszych klas mundurowych (policyjnej i wojskowej) mieli okazję uczestniczyć w zajęciach realizowanych przez żołnierzy na terenie Jednostki Wojskowej 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu. W tym roku oprócz zapoznania się z funkcjonowaniem Jednostki, uczniowie mieli możliwość wykonania ćwiczeń strzeleckich z broni bojowej kbk AKMS na symulatorze Cyklop 1.

alt

alt


Szkolenie strzeleckie klas mundurowych

alt

10 października uczniowie klasy policyjnej i wojskowej uczestniczyli w szkoleniu strzeleckim na terenie Strzelnicy Wojskowego Klubu Strzeleckiego WKS „Śląsk”. Jak w ubiegłych latach, każdy kadet klas mundurowych miał możliwość wykonania strzałów z pistoletu Margolin oraz karabinka SKS.

alt

alt

alt

alt


Rok szkolny 2013-14


Zakończenie roku szkolnego dla klas mundurowych

alt

25 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego klas mundurowych, w którym uczestniczyli starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego Alicja Hromada oraz przedstawiciele służb mundurowych reprezentujących dzierżoniowski Areszt Śledczy, Straż Miejską, Komendę Powiatową Policji w Dzierżoniowie oraz Jednostkę 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu, dyrekcja oraz nauczyciele szkoły, rodzice i oczywiście uczniowie klas mundurowych.  Uczniowie klas policyjnych oraz po raz pierwszy klasy wojskowej otrzymali certyfikaty poświadczające awanse. Klasom policyjnym wręczał zastępca komendanta KPP w Dzierżoniowie natomiast klasie wojskowej - zastępca dowódcy wrocławskiej jednostki. obejrzeli prezentację opowiadającą o dotychczasowych sukcesach umundurowanych klas, jak choćby obóz sprawnościowo – naukowy czy zdobycie odznaki skoczka spadochronowego służby ochrony przez dwie uczennice klasy policyjnej. Uroczystość zakończył pokaz musztry z bronią, którą zaprezentowało dwóch uczniów z klas policyjnych.

alt

alt

alt


Udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Brzesku

alt

W dniach 7 i 8 czerwca bieżącego roku w Brzesku odbył się II Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Organizatorem przeglądu był Małopolski Kurator Oświaty, Burmistrz Brzeska, Starosta Powiatu Brzeskiego i Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze. W rywalizacji wzięło udział 14 zespołów, w tym gronie nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy juz po raz drugi reprezentowali, szkołę, powiat i województwo. Do udziału w przeglądzie wytypowano uczniów z Kompanii Honorowej GROMO, którego dowódcą jest nasz nauczyciel por. Mariusz Moszyński.

alt


Obóz sprawnościowo - naukowy klas mundurowych

alt

Już tradycją naszej szkoły stało się, że co roku uczniowie pierwszych klas mundurowych naszej szkoły, uczestniczą w obozie sportowym na terenie Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej w Srebrnej Górze. W trakcie trwania obozu uczniowie brali udział w różnego rodzaj zajęciach sportowych, wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Przez tych pięciu dni mieli okazję strzelać z wiatrówki w XVIII wiecznym forcie, ćwicząc zręczność i celność oka. Podczas zajęć wspinaczkowych zjeżdżać z 30 metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku, wspinać się na sztuczną ściankę, poznając wspinaczkowe ABC. Niewątpliwą atrakcją był zjazd "tyrolką" na długości 120 metrów, chodzenie nad ziemią na rozciągniętej linie "slack" oraz "zorbing" czyli toczenie się z góry w olbrzymiej napompowanej kuli. Młodzież miała również możliwość postawienia pierwszych kroków w jeździectwie konnym. Swoją kondycję fizyczną uczniowie mogli również ocenić w trakcie testu sprawnościowego oraz gry terenowej przeprowadzonej przez nauczycieli. Dodatkową atrakcją i zarazem ważnym punktem obozu były zajęcia prowadzone przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie asp. Grzegorza Długaszewski dla uczniów klasy policyjnej. Natomiast pierwszy raz gościliśmy na naszym wyjeździe żołnierzy z 31 Batalionu Radiotechnicznego st. szer. Krzysztofa Sosnowskiego, chor. Adama Nawrota oraz systematycznie współpracującego z naszą szkołą st. sierż. Marka Pareckiego, którzy przygotowali i przeprowadzili w klasie wojskowej szereg zajęć dotyczących pracy żołnierzy. Na zakończenie obozu wręczono nagrody dla najlepszych uczestników oraz najlepszych drużyn obozowych.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Uczennice klasy policyjnej z Zespołu Szkoł i Placówek Kształcenia Zawodowego zdobyły odznakę skoczka spadochronowego

alt

Nicole Krawczyk i Patrycja Pochyra uczennice trzeciej klasy policyjnej z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zdobyły jako pierwsze w naszej szkole odznakę Skoczka Spadochronowego Służby Ochrony. Dziewczyny przez trzy dni uczestniczyły w szkoleniu organizowanym przez Krakowski Aeroklub. Cały kurs podzielony był na dwa etapy: teoretyczny – prowadzony na ziemi i praktyczny – realizowany w powietrzu. W pierwszej części Nicola i Patrycja poznały budową spadochronu typu skrzydło, sposoby sterowania nim w powietrzu i zasady bezpiecznego lądowania. Następnie wspólnie z instruktorami ćwiczyły na ziemi sposoby prawidłowego opuszczania statku powietrznego, by móc bezpiecznie skakać. Po pomyślnie zakończonym szkoleniu nasze uczennice mogły oddać ten najważniejszy, pierwszy w życiu skok z 1200 m, aby zobaczyć jak wygląda świat z lotu ptaka. Jak same mówią był to ich pierwszy kontakt ze spadochronem, ale na pewno nie będzie ostatnim. Dzięki nauczycielowi naszej szkoły Panu por. Mariuszowi Moszyńskiemu, który koordynował całe przedsięwzięcie związane ze skokami mogłyśmy przeżyć niezapomniane chwile w powietrzu i to zostanie w naszych wspomnieniach na całe życie. Mamy nadzieję - mówią szkolni koordynatorzy klas mundurowych z Żeroma, że nie będzie to jednorazowe szkolenie. Dzięki współpracy, jaką szkoła nawiązała z instruktorami spadochronowymi z Krakowskiego Aeroklubu będzie możliwe kontynuowanie dalszych szkoleń dla młodzieży ze wszystkich klas policyjnych i wojskowych naszej szkoły. Mamy nadzieję, że zdobyte kolejne kwalifikacje ułatwią naszym uczniom pracę w służbach mundurowych.

alt

alt

alt

alt


Kadeci z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie na obchodach jubileuszu 31 Batalionu Radiotechnicznego

alt

 

Kadeci pierwszej klas policyjnej i wojskowej z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie 9 maja 2014 roku gościli na terenie współpracującego z nami 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu. Dowódca Jednostki ppłk Sebastian Kowalczuk zaprosił uczniów naszej szkoły na obchody 40 rocznicy sformowania 31. Batalionu. Młodzież miała zaszczyt brać czynny udział w tak ważnym dla Jednostki święcie, gdyż mieli możliwość wejść na plac apelowy wspólnie z pododdziałami wojskowymi. Uczniowie klasy wojskowej mogli również zaprezentować przed całą Jednostką i zaproszonymi gośćmi swoje umiejętności, jakie zdobyli podczas realizowanych w szkole zajęć samoobrony. Pokaz walki wręcz, na którym zademonstrowano różnego rodzaju formy obrony przed napastnikiem nieuzbrojonym i uzbrojonym, jaki przygotowali kadeci, cieszył się dużym zainteresowaniem. Na zakończenie największą atrakcją dla gości był pokaz łamania płonących suporeksów. Mamy nadzieję, że to nie ostatni występ naszych uczniów przed tak liczną publicznością.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


 

Instruktor nurkowania i skoków spadochronowych na zajęciach z klasami mundurowymi

alt

Kolejny raz dzięki dużemu zaangażowaniu nauczyciela samoobrony i wiedzy o policji, Pana por. Mariusza Moszyńskiego, uczniowie klas policyjnych i wojskowej mogli uczestniczyć w cyklu spotkań z ciekawymi postaciami ze świata służb mundurowych. Tym razem gościliśmy w naszej szkole Pana nadkom. Andrzeja Nowickiego, który 20 lat swojego życia przepracował w Jednostce Specjalnej, a następnie w Policji. Dzięki jego wiedzy i dużym umiejętnościom młodzież poznała zasady odbywania szkoleń nurkowych i spadochronowych. Każdy z uczniów mógł również przymierzyć sprzęt, w jakim nasz instruktor nurkował w różnych miejscach świata. Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym będziemy mogli spotkać się jeszcze wielokrotnie z tak ciekawymi osobami.

alt

alt


Klasy mundurowe z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie na zajęciach w jednostce wojskowej

alt

Dzięki współpracy z 31 Batalionem Radiotechnicznym we Wrocławiu uczniowie z klasy wojskowej i policyjnej Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, uczestniczyli w zajęciach pokazowych zorganizowanych przez żołnierzy z wrocławskiej jednostki. W trakcie wizyty młodzież mogła zobaczyć salę tradycji, gdzie wysłuchała bardzo interesującej historii współpracującej z nami jednostki. Poznała również zadania, jakie w systemie obrony powietrznej naszego kraju wykonują żołnierze na terenie bardzo tajemniczego obiektu technicznego w Pietrzykowicach. Kolejnym punktem naszego spotkania było Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych gdzie młodzież wzięła udział w zajęciach dotyczących środków bojowych stosowanych na polu walki. Żołnierze z 31 Batalionu Radiotechnicznego z dużym zaangażowaniem prowadzą dla naszych uczniów zajęcia i już w najbliższym miesiącu klasa wojskowa będzie mogła odbyć kolejne szkolenie, tym razem z terenoznawstwa.

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Udział ZSiPKZ w miejskich obchodach dnia niepodległości

alt

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Odzyskania Niepodległości w Bielawie społeczności szkolnej ZSiPKZ przypadł zaszczyt przygotowania oprawy głównych uroczystości rocznicowych, które miały miejsce w kościele pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. W trakcie Mszy za Ojczyznę celebrowanej przez ks. prał. dra Stanisława Chomiaka uczniowie klasy policyjnej trzymali poczet sztandarowy. Klasa wojskowa natomiast była odpowiedzialna za sprawowanie warty honorowej przy ołtarzu. Po mszy uformował się pochód, na czele którego podążali bielawscy kombatanci, a za nimi delegacje szkół oraz instytucji ważnych dla miasta. Druga część obchodów miała miejsce pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Rozpoczęło ją powitanie zebranej społeczności przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Bielawy, p. Leszka Stróżyka. Następnie Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, p. Jan Gładysz zaprosił do obejrzenia programu artystycznego uczniów ZSiPKZ przygotowanego przez panie mgr Małgorzatę Greiner oraz mgr Sylwię Sołtysik. Występ składał się z części wokalnej oraz poezji patriotycznej. Sara Sobul zaśpiewała utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”, a Marta Cech oraz chłopcy z klasy wojskowej, tj. Kamil Koślacz, Mateusz Janas, Kamil Wiśniewski i Oskar Fabian zainscenizowali poetycką wersję odzyskania niepodległości. Na przybyłych bielawianach największe wrażenie zrobił jednak pokaz musztry paradnej w wykonaniu klas policyjnych pod kierunkiem por. Mariusza Moszyńskiego. Przez około 15 minut Grupa Reprezentacyjna GROMO maszerowała w takt muzyki paradnej wywołując zachwyt publiczności. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem przez przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego, delegacji szkolnych oraz organizacji lokalnych.

 

alt

alt

alt


Zajęcia z funkcjonariuszami dla uczniów klas policyjnych

alt

Stało się już tradycją w klasach policyjnych, że w miesiącu październiku uczniowie uczestniczą w pierwszych zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy na terenie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Na tym spotkaniu zapoznają się z zasadami naboru do służb mundurowych, podstawowym wyposażeniem i obowiązkami każdego policjanta.

alt


Piknik rodzinny

alt

28 września na terenie Parku Miejskiego odbył się festyn rodzinny „Bielawa Twój Dom”. W trakcie imprezy zaprezentowało swoją ofertę kilkanaście instytucji działających na rzecz szeroko rozumianej ochrony zdrowia. Nie mogło zabraknąć oczywiście stoiska Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci. Miały one okazję sprawdzić swoje umiejętności sportowe w torze przeszkód.

alt


Rok szkolny 2012-13


Obóz dla klas policyjnych

alt

W dniach 15.04 - 19.04.2013 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie z klas I i III o kierunku technik informatyk, realizujących program autorski „Edukacja policyjna z elementami prawoznawstwa w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie” przebywali na obozie sportowym w Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej – Srebrna Góra. W trakcie trwania obozu uczniowie brali udział w różnego rodzaj zajęciach sportowych, wykładach i ćwiczeniach praktycznych.

alt alt
alt alt
alt alt

W trakcie tych pięciu dni mieli okazję strzelać z wiatrówki w XVIII wiecznym forcie, ćwicząc zręczność i celność oka. Podczas zajęć około wspinaczkowych uczniowie zjeżdżali z 30 metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku, wspinali się na sztuczną ściankę, poznając wspinaczkowe ABC. Niewątpliwą atrakcją był zjazd "tyrolką" na długości 120 metrów, chodzenie nad ziemią na rozciągniętej linie "slack" oraz "zorbing" czyli toczenie się z góry w olbrzymiej napompowanej kuli. Dodatkowo grupa uczniów z klasy trzeciej miała możliwość postawienia pierwszych kroków w jeździectwie konnym oraz podnosiła swoją sprawność fizyczną na zajęciach w parku linowym, poruszając się na mostkach, kładkach i drewnianych platformach zawieszonych na stalowych linach. Swoją kondycję fizyczną uczniowie mogli również ocenić w trakcie testu sprawnościowego przygotowanego przez nauczyciela wychowania fizycznego oraz nocnej gry terenowej przygotowanej i przeprowadzonej przez funkcjonariuszy KPP z Dzierżoniowa. Funkcjonariusze przygotowali i przeprowadzili również szereg zajęć z technik interwencyjnych, ćwiczenia z musztry policyjnej oraz zajęcie przy wykorzystaniem sprzętu oddziałów prewencji. Bardzo interesujące zajęcia poprowadzili instruktorzy karabinków ASG, którzy przygotowali na forcie scenkę symulacyjną odbicia rannego policjanta od terrorystów. Podsumowaniem całego obozu był test wiedzy policyjnej, zbliżony zadaniami do tego, który wykonują osoby uczestniczące w rekrutacji do policji. Na zakończenie obozu wręczono nagrody dla najlepszych uczestników obozu i najlepszych drużyn obozowych.

alt


MISTRZOWIE DALEKOWSCHODNICH SZTUK WALKI NA ZAJĘCIACH DLA KLAS POLICYJNYCH

alt

W naszej szkole na zajęciach z samoobrony, prowadzonych dla klas policyjnych gościli mistrzowie dalekowschodnich sztuk walk: Sensei Zbigniewa Karalusa Instruktora Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych, Instruktor Kyu – jutsu, Ken – jutsu, Ju – jutsu BU – JUTSU KAI z Poznania oraz mistrzów: Soke Marka Rudzkiego posiadacza 10 Dana Jiu – Jitsu Goshin – Ryu, następcę Soke Dai Kaidena płk. dr Krzysztofa Kondratowicza 12 Dan oraz Sensei Marka Rotała posiadacza 4 Dana Jiu – Jitsu Goshin – Ryu. Mistrzowie prowadzili kilkugodzinne szkolenia dotyczące zachowań asertywnych i obrony w konkretnych sytuacji zagrożenia z wykorzystaniem noża lub broni palnej. Ćwiczyli również udzielanie pomocy rannym i wynoszenie ich z miejsc zagrożonych. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom, w jaki sposób można i należy poradzić sobie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Na koniec zajęć z Soke Markiem Rudzkim został przeprowadzony egzamin na 7 ku, pierwszy stopień uczniowski w Jiu – Jitsu Goshin – Ryu, do którego przystąpiło dwoje uczniów mł. kadet Małgorzata Jarowicka i mł. kadet Adrian Klisiewicz, którzy są uczniami II klasy policyjnej. Do egzaminu przygotowywali się pod okiem instruktora Sensei por. Mariusza Moszyńskiego posiadacza 1 Dana Keisatsu – Jitsu – naszego nauczyciela WOP i Samoobrony. W zajęciach uczestniczyli również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, którzy systematycznie wspierają nas w różnych działaniach podejmowanych na rzecz klas policyjnych.

alt


Klasy policyjne na spotkaniu z antyterrorystami

alt

Uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w ramach realizowanego programu dla klas mundurowych, uczestniczyli w zajęciach z przedstawicielami SPAP Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. Podczas spotkania funkcjonariusze opowiedzieli wiele ciekawych historii na temat swojej niebezpiecznej służby. Uczniowie obejrzeli również film ukazujący żmudny trening policjantów, którzy muszą do perfekcji opanować taktykę działań w różnych miejscach i sytuacjach, walkę wręcz, strzelectwo, nurkowanie, skoki spadochronowe oraz wiele innych umiejętności. Ciągłe szkolenia pozwalają im doskonale przygotować się do akcji o najwyższym stopniu ryzyka jak: zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców, zwalczanie terroryzmu, unieszkodliwianie różnego rodzaju bomb i niewybuchów oraz ochronę ważnych osobistości itp. Młodzież miała również możliwość zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem, jakie na co dzień jest używane przez policjantów SPAP-u. W trakcie spotkania uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących szczególnie zasad i kryteriów które trzeba spełnić, aby pracować w szeregach tak bardzo odważnych ludzi.

alt


KLASY POLICYJNE NA ZAJĘCIACH STRZELECKICH

alt

alt

Dzięki uprzejmości Pana Mieczysława Sedlaczka, bielawski TKKF „SOWA” zorganizował dla uczniów klas policyjnych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zajęcia strzeleckie z broni pneumatycznej długiej. Zajęcia były przeprowadzone w ramach prezentu mikołajkowego od instruktorów TKKF „Sowa” dla uczniów klas policyjnych rocznika I i II. Szkoła z „Żeroma” nawiązała współpracę z Bielawskim Klubem Strzeleckim. Uczniowie będą mogli pod okiem instruktorów strzelectwa i prowadzących zajęcia w klasach mundurowych: por. Mariuszem Moszyńskim i kpt. Jarosławem Szynkarkiem, zdobywać umiejętności strzeleckie. Uczniowie w ten sposób przygotują się do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, w którym jedną z konkurencji jest umiejętność strzelania z karabinka pneumatycznego. Zajęcia na strzelnicy są jednym z elementów programu jaki realizują uczniowie klas policyjnych. W ostatnim czasie mieli okazję uczestniczyć w cyklu spotkań w innych jednostkach mundurowych: Areszcie Śledczym i Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, 31 Batalionie Radiotechnicznym oraz Straży Miejskiej w Bielawie. Na tych zajęciach uczniowie mogą zapoznać się ze specyfiką i zadaniami, jakie wykonują służby mundurowe.

alt

alt

alt


Seminarium Jiu-Jitsu

alt

W dniach 13-14 października 2012r. uczniowie klasy policyjnej Małgorzata Jarowicka i Adrian Klisiewicz pod opieką nauczyciela przedmiotu Wiedza o Policji i instruktora samoobrony w naszej szkole senseja Pana Mariusza Moszyńskiego, uczestniczyli w Międzynarodowym Seminarium Jiu-Jitsu i technik interwencji we Wrocławiu. Co roku w tym spotkaniu bierze udział duże grono zacnych gości zarówno z Polski jak i z zagranicy. Tradycją już jest, że każda z zaproszonych szkół i sekcji przygotowuje kilkuminutowy pokaz. Prezentacje były bardzo interesujące i pouczające. Różnorodność stylów, a przede wszystkim umiejętności mistrzów zaowocowały pełnym wachlarzem ciekawych zajęć zarówno z zakresu samoobrony jak i technik interwencji. Warto wspomnieć, iż zajęcia zostały przeprowadzone z podziałem na grupy, osobno dla adeptów Jiu-Jitsu i samoobrony oraz osobno dla służb mundurowych. Seminarium to nie tylko ćwiczenia i doskonalenie technik, jest to również świetna okazja, aby spotkać się z przyjaciółmi z zaprzyjaźnionych sekcji z Polski i z zagranicy.


Klasy policyjne na strzelnicy
alt alt

W poniedziałek 8 października 2012 r. uczniowie klas policyjnych wybrali się na strzelnicę w Ząbkowicach Śl., gdzie pod czujnym okiem funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie i instruktorów z Sekcji Strzeleckiej LOK rozpoczęli swoje pierwsze zajęcia w nauce strzeleckiego rzemiosła. Pierwszym krokiem było zapoznanie uczniów z zasadami panującymi na strzelnicy dotyczącymi bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz prawidłowego celowania. Instruktorzy punktowali celność strzałów tak samo jak na ogólnopolskich zawodach. Mistrzem celności wśród dziewcząt okazała się Izabela Kulesz, a wśród chłopców Piotr Senyszyn. Zajęcia na strzelnicy są corocznie organizowane dla klas policyjnych realizujących innowację pedagogiczną „Edukacja ogólnopolicyjna z elementami prawoznawstwa w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie”.

alt

alt

alt


 

Dolnośląski Festiwal Nauki w Dzierżoniowie

alt

Od 3 do 5 października również w Dzierżoniowie można było uczestniczyć w festiwalowych zajęciach, warsztatach i prezentacjach w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w wykładzie "Rola jednostek wojskowych południowo-zachodniej Polski w systemie obronności kraju. Zadania, wyposażenie oraz misje poza granicami kraju" wygłoszonym przez ppłk mgr Radosława Szymankiewicza.

OBÓZ POLICYJNY - SREBRNA GÓRA

W dniach od 16 do 20 kwietnia uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej grupy policyjnej przebywali na obozie sportowym w Srebrnej Górze. W trakcie pięciu dni mieli okazję strzelać z łuku i wiatrówki w XVIII wiecznym forcie, ćwicząc zręczność i celność oka. Podczas zajęć "na linach" uczniowie zjeżdżali z 30 metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku, wspinali się na sztuczną ściankę, poznając wspinaczkowe ABC. Niewątpliwą atrakcją był zjazd "tyrolką" na długości 120 metrów, chodzenie nad ziemią na rozciągniętej linie "slack" oraz "zorbing" czyli toczenie się z góry w olbrzymiej napompowanej kuli. Swoją kondycję fizyczną uczniowie mogli również sprawdzić podczas testu sprawnościowego oraz gry terenowej w górach. Wtorkowy poranek okazał się dla naszych sportowców ciężkim wyzwaniem. Już na porannym apelu pojawili się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Prowadzili oni zajęcia z musztry policyjnej oraz przy wykorzystaniem sprzętu oddziałów prewencji. Uczyli również młodzież jak postępują podczas przeszukania i odgrywali z nimi przykładowe scenki interwencji policyjnej. Bardzo interesujące spotkanie odbyło się w poniedziałkowy wieczór, kiedy to na zajęciach pojawił się członek GOPRu. Opowiadał on o bezpieczeństwie w górach i z dużą pasją o swoich wielu podróżach. Po ciężkich dniach obozowych wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych oraz dotyczących stresu i paniki prowadzonych przez naszą Panią pedagog. Mamy nadzieje, że wspólnie spędzone chwile pozostaną w pamięci wszystkich uczestników przez długie lata, a nabyte doświadczenia i umiejętności zostaną wykorzystane w codziennym życiu.


KLASA POLICYJNA W ARESZCIE ŚLEDCZYM

W dniu 9 listopada 2011r. uczniowie II klasy policyjnej mieli możliwość zapoznania się z organizacją i funkcjonowaniem Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie, po którym oprowadził nas kierownik ochrony. Więzienie w Dzierżoniowie zbudowano w początkach XX wieku. Projekt więzienia celkowego z budynkiem penitencjarnym opartym na planie krzyża dla ówczesnego Reichenbach powstał w 1900 roku w Berlinie. Areszt Śledczy w Dzierżoniowie funkcjonuje od lat czterdziestych ubiegłego wieku, dokładna data nie jest znana. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Aktualna pojemność Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie wynosi ponad 200 miejsc. Jednostka jest przeznaczona dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. W wyodrębnionym oddziale typu zamkniętego przebywać mogą skazani odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz młodociani. Służbę w Areszcie pełni ponad 100 funkcjonariuszy. W trakcie pobytu w dzierżoniowskim areszcie osadzeni mogą korzystać z księgozbioru bibliotecznego, sali edukacyjnej , świetlicy i z placu sportowo-rekreacyjnego. Posługi duszpasterskie odbywają się w kaplicy. Ambulatoryjna opieka medyczna nad więźniami sprawowana jest przez lekarza i pielęgniarkę. Zwiedzając placówkę bardzo zaskoczył nas układ architektoniczny cel mieszkalnych, a także samo ich wyposażenie.
Kierownik ochrony z zakładu oprócz prezentacji samego budynku i znajdujących się tam wszystkich pomieszczeń zapoznał nas z różnego rodzaju oddziaływaniami, prowadzonymi dla osadzonych, programami i zajęciami. Podzielił się również z nami swoim doświadczeniem zawodowymi i chętnie odpowiadał na zadawane przez nas pytania. Dzień spędzony w tej placówce na pewno poszerzył naszą wiedzę na temat pracy ze skazanymi.


ZAJĘCIA NA STRZELNICY "STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ"

Dnia 19 października 2011 r. uczniowie klasy II z "grupy policyjnej" wybrali się na strzelnicę w Ząbkowicach Śl. Wspólnie z funkcjonariuszami policji z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie i instruktorami z Klubu LOK rozpoczęli swoje pierwsze zajęcia w nauce strzeleckiego rzemiosła. Instruktor zapoznał nas z zasadami panującymi na strzelnicy dotyczącymi bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz prawidłowego celowania. Zajęcia obejmowały strzelanie w pozycji leżącej i stojącej. Każdy uczeń oddał po 15 strzałów w tarcze z broni krótkiej i długiej KBKS. Instruktorzy punktowali celność strzałów tak samo jak na ogólnopolskich zawodach. Mistrzem celności wśród dziewcząt okazała się Jagoda Bieda,a wśród chłopców Grzegorz Jankowski. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Opiekunami wyjazdu byli Anna Gros, Ireneusz Furtak.


 

KLASA POLICYJNA NA ZAJĘCIACH W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W DZIERŻONIOWIE

Już tradycją pierwszych klas policyjnych jest to, że na początku roku szkolnego realizują zajęcia w Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Mieli oni tu okazję obserwować pracę policjantów z różnych działów oraz zapoznać się z wyposażeniem funkcjonariuszy w służbie codziennej. Szczególnym jednak zainteresowaniem cieszył się sprzęt używany w pododdział zwartych, który każdy miał możliwość przymierzenia. Policjanci zapoznali też uczniów z podstawowymi zasadami użycia środków przymusu bezpośredniego: kajdankami, pałką służbową, bronią palną. Zobaczyli również w jaki sposób przyjmowane są zgłoszenia i jak służba dyżurna kieruje załogami policyjnymi. Dowiedzieli się także o konsekwencjach jakie może ponieść osoba, która zgłasza niepotwierdzoną interwencję. Bardzo ciekawym elementem wizyty był pobyt w sali odpraw policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych, gdzie uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób policjanci przygotowują się do służby patrolowej. Kolejnym elementem wizyty było obejrzenie pomieszczeń dla osób zatrzymanych i doprowadzanych w celu wytrzeźwienia, zwanych aresztem lub „dołkiem”.
Policjanci wydziału prewencji zaprezentowali też policyjny radiowóz. Każdy mógł zasiąść za kierownicą oznakowanego fiata ducato. To z pewnością było dużą frajda, szczególnie dla chłopców, którzy nie mogli odmówić sobie przyjemności włączenia policyjnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Wielu z nich, już zamarzyło o prawdziwym policyjnym pościgu takim pojazdem.
Podczas wizyty w komendzie i rozmów z funkcjonariuszami młodzież klasy policyjnej miała okazję skonfrontowania swoich wyobrażeń o zawodzie policjanta z rzeczywistością. Choć przed nimi jeszcze dużo nauki, wielu z odwiedzających komendę uczniów wiąże swoje plany na przyszłość ze służbą w policji. Życzymy powodzenia.


 

ZAJĘCIA NA KOMENDZIE - "ZASADY LEGITYMOWANIA, ZATRZYMANIA I KONTROLI OSOBISTEJ"

Uczniowie z klasy policyjnej utworzonej w Zespole Szkół w Bielawie gościli 16 marca w Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. To już tradycja, że zajęcia „wiedzy o policji” są realizowane cyklicznie w tutejszej Komendzie przez funkcjonariuszy policji. Dzięki ich uprzejmości i dużemu zaangażowaniu takie spotkania są niezwykle ciekawe, a młodzież uczestniczy w nich z wielkim zapałem.
Ostatnie spotkanie przybliżyło uczniom bardzo ważną i zarazem niebezpieczną tematykę dla policjantów, jaką są zasady legitymowania, zatrzymania i kontroli osobistej. Poza teoretyczną częścią spotkania, młodzież mogła wspólnie z policjantami poćwiczyć wszystkie techniki. Taki charakter zajęć stwarza doskonałą szansę na szybkie i trwałe przyswojenie wiedzy.
Wcześniej uczniowie uczestniczyli już dwukrotnie w podobnej formie zajęć. Podczas pierwszej lekcji zrealizowanej w KPP w Dzierżoniowie poznali podstawowe środki przymusu bezpośredniego, w jakie wyposażony jest policjant, ich zastosowanie oraz prawne podstawy ich użycia.
Uczniowie zapoznali się również ze sprzętem, w który wyposażony jest policjant z Nieetatowych Pododdziałów Policji (NPP), biorący udział w zabezpieczaniu różnego rodzaju manifestacji czy meczów. W ramach drugich zajęć uczniowie uczestniczyli w zajęciach z podstawowych technik samoobrony. Instruktorzy, którzy prowadzili ćwiczenia to funkcjonariusze służb mundurowych i członkowie Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk Walki. Zajęcia te były dużym wyzwaniem dla młodzieży Zespołu Szkół w Bielawie, ponieważ większość z nich pierwszy raz uczestniczyła w takiej formie ćwiczeń. Mimo to były one niezwykle interesujące, gdyż pokazały praktyczną stronę przygotowania policjantów do służby.
Dokładnie siedem miesięcy temu w Zespole Szkół w Bielawie powstała przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dzierżoniowie, pierwsza w naszym powiecie klasa policyjna. Rosnące zainteresowanie pracą w służbach mundurowych, atrakcyjność takich zawodów jak policjant, strażnik miejski itp. sprawia, że chętnych do klasy, która realizuje dodatkowe treści z zakresu prawoznawstwa i wiedzy o policji z pewnością nie będzie brakować.


ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY

9 listopada 2011 r. uczniowie z klasy policyjnej, dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie uczestniczyli w zajęciach z podstawowych technik samoobrony. Instruktorzy, którzy prowadzili ćwiczenia to funkcjonariusze służb mundurowych i członkowie Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk Walki. Zajęcia te były dla naszych uczniów dużym wyzwaniem, ponieważ większość z nich pierwszy raz uczestniczyła w takiej formie ćwiczeń. Mimo to były one bardzo interesujące, gdyż pokazały ciekawą stronę przygotowania policjantów do służby.
Dziękujemy Komendzie Policji w Dzierżoniowie za pomoc w zorganizowaniu zajęć.


 

Poprawiony ( Środa, 20 Maj 2020 15:03 )