Innovative production & integrative education


Spotkanie projektowe szkół partnerskich w ZSiPKZ w Belawie
w ramach programu Erasmus+ KA2 strategic partnership

alt

W dniach od 19.03.2018 do 23.03.2018 w progach naszej szkoły gościliśmy liczną grupę przedstawicieli 5 szkół partnerskich, wespół z którymi pracujemy w projekcie „Innovative production & integrative education”. I tak do naszej szkoły zawitały zespoły złożone z uczniów i nauczycieli z Technickiej Akademii w Spisskiej Novej Vsi ze Słowacji, z Europa Berufsschule z Weiden i.d. Opf. z Niemiec, z Stredniej prumyslovej skoly strojni a stavebni z Taboru w Czechach, ze Stedniej skoly w Oroslavje z Chorwacji oraz Solski Center w Skofja Loka ze Słowenii. Naszą szkołę reprezentowała grupa 12 uczniów z klas: II ti, I ti oraz I fs technikum oraz nauczyciele.

alt alt
alt alt
alt alt

Podczas pobytu nasi goście mieli okazję poznać naszą szkołę, jej specyfikę, kierunki kształcenia oraz bazę dydaktyczną. Spacery po Bielawie przybliżyły nasze miasto, zainspirowały do wykonania licznych zdjęć ukazujących piękno i koloryt naszego lokalnego środowiska, a także pozwoliły na zapoznanie się z historią i ciekawostkami miejscowości. Dużym zainteresowaniem i uznaniem cieszyła całodzienna wycieczka do Wrocławia, podczas której uczestnicy obejrzeli Panoramę Racławicką, pospacerowali ulicami Wrocławia słuchając entuzjastycznych opowieści pani przewodnik, szukając skrywających się krasnali, by pod koniec dnia zobaczyć panoramę miasta z najwyższego poziomu Sky Tower.

alt alt

Główne działania projektowe skupiały się wokół technologii druku 3D i projektowania w Inventorze. Tym razem uczniowie mieli zaprojektować i wydrukować formy w kształcie państw naszych krajów partnerskich. Formy te stanowią swoiste puzzle do układania, ale także stały się przyczynkiem do udziału w warsztatach piekarniczych, podczas których powstały pierniczki świąteczne oraz pierniczki przypominające kształtem niepełną mapę Europy. Korzystając z tego, że wizyta odbywała się w okresie około świątecznym, uczestnicy zmierzyli się zajęciami z rękodzieła. Stworzyli dekoracyjne koszyczki wielkanocne, ozdabiając styropianowe jaja techniką decoupage oraz tworząc torebki prezentowe z motywem świątecznym. Zajęcia sportowe i taneczne dopełniły program wizyty.

alt

W piątek po zakończonym programie, zespoły z krajów partnerskich rozjechały się do domów, a nam towarzyszyło poczucie smutku, że to, co dobre, szybko minęło. Pojawiło się także przemożne uczucie radości, że w tak krótkim czasie nawiązaliśmy nowe znajomości, że wspólnymi siłami tak wiele osiągnęliśmy i że zostają nam w pamięci same dobre wspomnienia.


Spotkanie projektowe nauczycieli i uczniów ZSiPKZ w Bielawie
w szkole partnerskiej w Taborze w Czechach

alt

W dniach od 15.09.2017 r. do 21.09.2017 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Adam Borczyk, Justyna Cykowska, Wiktoria Hałaczkiewicz oraz Dominik Smęt wraz z opiekunami Barbarą Kiesewetter i Anną Miśkiewicz uczestniczyli w spotkaniu projektowym w szkole partnerskiej w Taborze w Czechach. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus+ KA2 strategic partnership finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W projekcie oprócz Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie uczestniczą szkoły partnerskie z Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii i Chorwacji.

alt alt

Podczas tygodniowego pobytu w Středníej průmyslovej škole strojní a stavební w Táborze uczniowie pracowali w zespołach międzynarodowych rozwiązując zadania problemowe z zakresu metod druku 3D oraz programowania w Inventorze. Realizowane były również zajęcia praktyczne, na których uczniowie mogli poznać metodę szybkiego prototypowania, czyli tworzenia modelu poprzez nakładanie warstw materiału. Podsumowaniem spotkania projektowego była wspólna konferencja, na której poszczególne zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy w postaci urządzenia turbinowego.

alt

Uzupełnieniem prac projektowych był udział uczniów w programie kulturowym, w ramach którego uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach historyczno-kulturalnych związanych z festiwalem „Tabor meetings”. Ponadto uczestnicy spotkania zwiedzili Český Krumlov, Holašovice, Temelín. Mieli także okazję przyjrzeć się pracy w Kovosvit company w Sezimovo Ústí.

alt

Uczniowie wrócili ze spotkania projektowego w Taborze w Czechach zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia praktyczne, teoretyczne, językowe i kulturowe.


Udział uczniów i nauczycieli ZSiPKZ w Bielawie w spotkaniu projektowym
w Srednej škole w Oroslavje w Chorwacji

alt

W dniach od 26.03.2017 r. do 31.03.2017 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Bartosz Dobroś, Dawid Gwiżdż, Jakub Senftleben oraz Dawid Pawlak wraz z opiekunami Magdaleną Stasiak i Aleksandrem Milcinem uczestniczyli w spotkaniu projektowym w szkole partnerskiej w Oroslavje w Chorwacji. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus+ KA2 strategic partnership finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W projekcie oprócz Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie uczestniczą szkoły partnerskie z Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii i Chorwacji.

alt alt

Podczas tygodniowego pobytu w Srednej škole w Oroslavje uczniowie pracowali w zespołach międzynarodowych rozwiązując zadania problemowe z zakresu metod druku 3D, stereolitografii oraz czwartej rewolucji przemysłowej – „Industry 4.0”. Realizowane były również zajęcia praktyczne, na których uczniowie mogli poznać metodę szybkiego prototypowania, czyli tworzenia modelu poprzez nakładanie warstw materiału. Podsumowaniem spotkania projektowego była wspólna konferencja, na której poszczególne zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy przedstawiając różne technologie wspomagające proces produkcyjny, tworzenia inteligentnych fabryk i komunikacji między maszynami M2M.

alt alt

Uzupełnieniem prac projektowych było uczestniczenie uczniów w programie kulturowym, w ramach którego zwiedzili Chorwackie Sanktuarium Maryjne w miejscowości Marija Bistrica, Muzeum Ewolucji w Krapinie, Muzeum Techniki Nikola Tesli w Zagrzebiu, chorwacką fabrykę produkcji super samochodów Croatian SuperCars Technology company Rimac automobile d.o.o. oraz mogli skorzystać z Aquaparku w Krapinskich Toplicach.

alt

Uczniowie wrócili ze spotkania projektowego w Oroslavje w Chorwacji zadowoleni, bogatsi w nowe doświadczenia, zarówno praktyczne, jak również teoretyczne, językowe i kulturowe. Wszyscy uczniowie otrzymali Certyfikat udziału w projekcie Erasmus+ KA2 strategic partnership.

alt

Uczniom życzymy wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów naukowym w poznawaniu i stosowaniu systemów cyber-fizycznych.

Opracował: Aleksander Milcin

Więcej zdjęć w galerii ...


Poprawiony ( Wtorek, 17 Kwiecień 2018 05:36 )